TAPINAK VE BAHÇELER

Trip Start Dec 04, 2007
1
4
11
Trip End Dec 10, 2007


Loading Map
Map your own trip!
Map Options
Show trip route
Hide lines
shadow

Flag of China  , Shanghai,
Thursday, December 6, 2007

GUN 3 GUNLERDEN PERŞEMBE
Güzel bir uyku ve güzel bir kahvaltıdan sonra tekrar otobüse doluştuk.Sabah programında "Jade Buddha" Mabedi var.
Burası adı üzerinde bir budist tapınağı.Burma'dan deniz yoluyla gelen önemli iki Bouddah heykeli barındıran tapınak 1882 tarihli...Oturan Bouddah heykeli 1.95 boyunda ve 3 ton...küçük ve orijinal olanı "yatan Bouddah" Bouddah'nın ölümünü simgeliyor...
Daha sonra buraya Singapur'dan başka bir "yatan Bouddah" gönderilmiş ama orijinal olan küçüğü haberiniz olsun..
Mao'nun kültür devrimi sırasında çok zorluk çeken rahipler hediyelik eşya yapıp satarak yaşamlarını sürdürebilmişler.Halen bu gelenek devam ediyor.Ama dikkat ! burada geleneksel çin pazarlığı yapılmadığından aldıklarınızı göreceli olarak pahalı alıyorsunuz.
Buradan Yu Bahçeleri denilen yere yönlendik.Bu bahçeler Eski şehir diye adlandırılan yerde bulunuyor.Yu bahçeleri Çin'in en gösterişli en güzel bahçelerinden biri olarak kabul edilmektedir.1559 yılında Pan Yunduan diye bir zat babasını  mutlu etmek için 20 yılda inşa etmiş bu bahçeyi.Çinliler için zaman kavramı bizden farklı....
1842 yılında dönemin en büyük hırsızları sayılan İngilizler, Çin halkına yeteri kadar afyon satamadıklarını öne sürerek."Ulan siz kim oluyorsunuz da bizim afyonları almıyorsunuz."
diyerek Çin' e savaş açıp tüm limanları talan ediyorlar.İşte O dönemde bu bahçeyi babalarının evi sanmışlar ve işgal etmişler..
1942 de ise bu kez bölgenin dayısı Japonya yerim dar diyerek Çin'e saldırıyor ve dolayısıyla bu bahçe bu kez Japonları misafir ediyor.Tamirat yine Çinlilere düşüyor 1961 de halka açılıyorve 1982 de milli anıt haline geliyor.
Çinliler bu bahçe işine takık..Zenginliklerini bahçelerinin boyu ve düzeni ile kanıtlıyorlar.O nedenle bahçe ve düzenlenmesi çok önem kazanıyor ve düzenlenmesi çok zaman alıyor.Sabırlı millet ...zamana hiç acımıyorlar.
Bu bahçenin hemen yanında eski şehir veya onların tabiri ile Chenghuang Miao ya da şehrin koruyucusunun tapınağı muhiti yer alıyor. Burada yaklaşık 200 civarında mağaza var.Çok beğendiğim bir çay satış mağazası var.Gidecek olanlara öneririm.
Buradan çıkınca dün gerekli zılgıtı yiyen rehberimiz bu kez bizi kabul edebileceğimiz bir alış veriş çarşısına götürdü.Bir anlamda bizim Mahmutpaşa'nın kapalı olanı.Çıkış saatini ayarladık zira bu akşam Pekine ' e uçacağız.Arkadaşlarımız dört koldan alış verişe daldılar..buluşma saatinde bu kadar kısa sürede nasıl bu kadar şey aldıklarına inanamadım.Söylemeğe gerek yok ki Çin "Çakma" ürünlerin cenneti.Bana göre bu işi hanımların daha iyi becereceğine inanıyorum.En azından markalara olan hakimiyetleri bizimle kıyaslanamaz...
Otele döndük kısa sürede odaları boşalttık ve bir süre sonra alana vardık.Bu arada siz Istanbul trafiğine kurban olun..Burası gerçek anlamda felaket kısa bir mesafeyi bir hayli uzun bir zamanda aldık.

 http://www.youtube.com/watch?v=jRuaxFavPsw  


Slideshow Report as Spam
  • Your comment has been posted. Click here or reload this page to see it below.

  • You must enter a comment
  • You must enter your name
  • You must enter a valid name (" & < > \ / are not accepted).
  • Please enter your email address to receive notification
  • Please enter a valid email address

Use this image in your site

Copy and paste this html: