SHANGHAI

Trip Start Dec 04, 2007
1
2
11
Trip End Dec 10, 2007


Loading Map
Map your own trip!
Map Options
Show trip route
Hide lines
shadow
Where I stayed
New World Shanghai Hotel
Read my review - 4/5 stars

Flag of China  , Shanghai,
Tuesday, December 4, 2007

GUN 1 GUNLERDEN SALI
Uçağımız sorunsuz Shanghai n Pudong Havaalanına indi.Daha önce de yazdım .Uzun yolda yapılacak tek şey güzel içmek ve kulaklara TSM zerketmek.Bir süre sonra kopuyorsunuz ve bir bakmışsınız gelmişsiniz...
Saat 15:00 gibi alandaydık.Arama tarama olmadı ..Zırt diye geçtik.Otobüsümüz kapıda bizi aldığı gibi Mayfair hoteline getirdi.Hemen odamıza yerleştik
Şanghay , Çin'in en büyük kentidir. Eyalet düzeyi şehir yapısına sahip şehir Çin'in doğu sahilinde Yangtze Nehri deltasında kurulmuştur. Oldukça kalabalık olan bu kent, ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti'nin en önemli liman kentidir.Nufus 22 milyon ....
Şanghay, Doğu Çin’de Yangtze Nehri Deltası’nın kıyısında yer alan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük, dünyanın da sekizinci büyük şehridir. Yaygın olarak Çin’in modern ekonomisinin kalesi olarak görülen şehir, bu yönüyle ulusun en önemli kültürel, ticari, endüstriyel ve iletişim merkezlerinden biri olarak kabul edilir. İdari olarak Şanghay, Çin Halk Cumhuriyeti’nin eyalet statüsündeki bir belediyesidir. Şanghay, dünyanın en yoğun limanlarından biridir ve 2005’te dünyadaki en büyük kargo limanı olmuştur.
Eskiden küçük bir balıkçı kasabası olan Şanghay, 2000'lerde ise yaklaşık 1000 gökdelenin olduğu ve 3000 tanesinin yapım aşamasında olduğu metropole dönüştü. Çin’in yirminci yüzyılla birlikte en önemli şehri olan kent, cumhuriyet döneminde popüler kültürün, entellektüel tartışmaların ve politik olayların merkeziydi.
Şanghay, 1949’daki komünist devrimden sonra, merkezî hükümetin ağır vergilendirmesi, yabancı yatırımın sona ermesi ve kentli unsurların tasfiyesi yüzünden canlılığını kaybetti. 1990'da Şanghay Borsası'nın kurulması ve ardından 1992’de merkezi hükümetin Şanghay’da pazar ekonomisinin yeniden geliştirilmesi yetkisiyle beraber yeniden hareket kazanan kent, Çin’in ekonomik büyümesinin öncüsü olmuştur.
21. yüzyılda Şanghay, artan işçi göçü, büyük gelir uçurumu ve çevresel sorunlar gibi kentsel sorunlarla mücadele etmektedir. Gökdelenler ve modern yaşam tarzı, sıklıkla Çin’in ekonomik kalkınmasına referans olarak gösterilse de, kent sorunları henüz çözüme kavuşturulmuş değildir.
Son dönemde kentin ev sahipliği yaptığı küresel etkinlikler arasında Formula 1 Çin Büyük Yarışı, erkekler tenisinde yılın en iyi 8 isminin katıldığı Ustalar Kupası ve 7 Temmuz 2007’de küresel ısınmaya karşı yedi kıtada gerçekleştirilen Live Earth (Yaşayan Dünya) konserlerinin Asya ayağı gibi ses getiren organizasyonlar bulunmaktadır.
Yerleştikten sonra civarda bir tur atalım dedik ve bulursak bir şeyler yiyelim dedik.Arkadaşlarım çin yemekleri hususunda çok tedirgin...çözümü en tehlikesiz addedilen tavukta bulduk.
Otele döndük lobide çaylar ısmarlandı...Gelen semaverler bizleri memnun etti fakat çayın rengi çok açık ..arkadaşlarım bir türlü aradıkları tadı bulamadı.
Sabah buluşmak üzere vedalaştık.

Gunun kucuk bir videosunu aşağıda sundum:

 http://www.youtube.com/watch?v=ISjezZmCTVw
Slideshow Report as Spam

My Review Of The Place I StayedLoading Reviews
  • Your comment has been posted. Click here or reload this page to see it below.

  • Please enter a comment.
  • Please provide your name.
  • Please avoid using symbols in your name.
  • This name is a bit long. Please shorten it, or avoid special characters.
  • Please enter your email address to receive notification
  • Please enter a valid email address

Use this image in your site

Copy and paste this html: