MANASTIRSIZ DÜZ PARMA

Trip Start Apr 30, 2010
1
48
72
Trip End Jun 03, 2010


Loading Map
Map your own trip!
Map Options
Show trip route
Hide lines
shadow

Flag of Italy  , Emilia-Romagna,
Saturday, May 22, 2010

GÜN 24 Günlerden Cumartesi
Sabah 9:00 da komşularla vedalaştık.Birbirimize bayağı ısınmıştık .Alman Hollandalı ve Belçikalı dostlara .Yollara düştük vadiden yukarı tırmandık hedefimiz Parma.Nermin bir yerlere kadar bizi götürdü sonra kendisinin işine son verdik duygu dünyamızla kendi yolumuzu bulduk.Girişte ilk girişi atladık ama sonraki girişten daldık ve galiba daha iyi bir yere geldik.Şahbazı tam araca kapalı yaya bölümünün karşısında bir yer altı parkına bıraktık.Oradan yürüyerek şehre daldık.
Bu jambonu ,peyniri ve mimarisi ile ünlü kent hakkında biraz bilgi verelim.
Parma  is a city in the Italian region of Emilia-Romagna famous for its ham, its cheese, its architecture and the fine countryside around it. It is the home of the University of Parma, one of the oldest universities in the world. Parma is divided into two parts by the little stream with the same name. Parma's Etruscan name was adapted by Romans to describe the round shield called Parma.
The Italian poet Attilio Bertolucci (born in a hamlet in the countryside) wrote: "As a capital city it had to have a river. As a little capital it received a stream, which is often dry". The district on the far side of the river is Oltretorrente.
Dünyanın en eski üniversitelerincden biri burada imiş.Onlara Harran dan söz etmiyorum.Morallerinin bozulmasını istemem.Nerden baksanız misafiriz burada.Tamam deyip geçeceğiz.Parma çok güzel ve tarafı tarih kokan bir kent.Cumartesi olması hasebiyle dünya kadar aktivite var.Yarışlar falan düzenleniyor.Herifler bu işi çok ciddiye alıyorlar.Şehri bir güzel gezdik.Her kulenin altında resim çektik.Tarihi bölüm çok derli toplu ve turist kaynıyor.Garibaldi ye bir heykel yapmışlar Che guevera sanırsın. Bu italyan milleti savaş konusunda pek becereksiz fakat kahramanlık heykelleri konusunda bir numara .Öğlen bir kenara oturduk.
Buranın jambonu ve peyniri ünlü ya bizde ondan yiyelim dedik. Öğlen kayıntımızı attık .Bermutad listede yazılanla ödediğimiz arasında tekrar fark gösterdi .Rakkam mühim değil fakat bu numaraları öğrenmeğe daha çok yolum olduğu anlaşılıyor.Velhasıl Parma güzel bir yer ve braya biraz daha çok zaman ayırmak gerekiyordu.Bu arada biz manastır falan görmedik sadece yeşillikler üzerinde güneşlenen bikinili bayanlar gördük o kadar ..Bir de Bob Dylan şiir yarışmasına mı ne katılacakmış onu da öğrendik

Her gün,günün karelerini toplayarak video haline getirdim ve kolaylık olsun diye You tube'a koydum ...ilgileniyorsanız aşağıdaki linki tıklamanız yeterli: 
 http://www.youtube.com/watch?v=zdz_nH0MDCI
Slideshow Report as Spam

Use this image in your site

Copy and paste this html: