VAY AMALFİ VAY !!!

Trip Start Apr 30, 2010
1
11
72
Trip End Jun 03, 2010


Loading Map
Map your own trip!
Map Options
Show trip route
Hide lines
shadow

Flag of Italy  , Campania,
Tuesday, May 4, 2010

GÜN 6 Günlerden Vallahi Salı
Bügünkü programımız Amalfi....
Amalfi,
İtalya'nın güneyinde, Campania yönetim bölgesindeki Salerno ilinde şehir ve başpiskoposluk merkezi. Napoli'nin güneydoğusunda, Salerno Körfezine açılan dar ve derin Mulini Vadisinde yer alır.
Amalfi, 4. yüzyıldan beri bilinmesine karşılık. 6. yüzyıl ortalarında
Bizans egemenliğine girene değin önem taşımıyordu. 9. yüzyılın ilk İtalyan kıyı cumhuriyetlerinden biri olan Amalfi, Doğu ile yapılan ticarette Pisa, Cenova, Venedik ve Gaete'nın rakibi durumundaydı. 1131'de Sicilya kralı II. Ruggiero'nun Sicilya topraklarına kattığı kent. 1135 ve 1137'de Piza'lılar tarafından yağmalandı.(Bizim ilgimiz yok) Bu tarihten sonra önemini hızla yitirdiyse de, Amalfi Denizcilik Yasası (Tavola Amalfitana) 1570'e değin bütün Akdeniz'de kabul gördü.
Yapımına 9. yüzyılda başlanan ve sonraları pek çok kez onarılan St. Andrea Katedrali
, kente hakim durumdadır. Katedralin görkemli bronz kapıları 1065'te Konstantinopolis'te ( İstanbul ) yapılmış, çan kulesi ise 1180-1276 arasında tamamlanmıştır. Katedrale bitişik Chiostro del Paradiso Manastırı (1266-68) ile şimdi otel olan eski Kapuçin Rahibeler Manastırı (yapımı 1212), kentin önemli yapılarındandır.
Amalfi bugün, ılıman iklimi ve kıyı şeridinin güzelliğiyle İtalya'nın önemli turizm merkezlerindendir. Mulini Vadisinde su gücüyle çalışan
kağıt imalathaneleri vardır. Bölgede yetiştirilen limon bütün İtalya'da ünlüdür.
Amalfi'ye doğru akarken hem trafik artıyor hem de yol daralıyor.Konsantrasyon patlaması yaşıyorum.Her an bir arkadaşla burun buruna gelebiliriz.Sonunda Amalfi'ye vardık.Çok turistik bir yer.Otoparkta yer bulmak adeta imkansız.Nasılsa Şahbaz'a rica minnetle  bir yer bulduk.Saati 3 E yazıyor.Amalfi kayda değer bir yer.Kasabayı turlamağa başladık.Hava bulutlu olmasına rağmen etraf turist kaynıyor üstelik çoğu Amerikalı.Bunu niye belirtiyoruz diye soracaksanız Italya' da Amerika'lı demek para demektir .Dondurma yemeğe karar verdik. Satarken şarkı söyleyen iki pazarlamacı dondurmacının şovlarına tav olduk. Ayşe nin dili dondurmadan dondu...Amerikalıların çokluğu dondurma fiyatlarını etkiliyor ve bir külah dondurmaya 8 E bayılıyorsunuz Biraz daha dolanıp yemek yiyecek bir yer aradık.Sahilde lokanta yok gibi... içerde yemek ise beni açmıyor doğrusu   Katedralin meydanında bir sürü lokanta var fakat  hem çok turistik hem de fazla heyecan vermiyor.Nihayet Sahilde "Il gran Cafe" diye bir yer bulduk ..harika bir manzara harika bir hizmet ile harika bir yemek yedik.İyi ki burasını seçmişiz .İçimize sindi.Amalfi yemeği böyle olur bence ...Sahil üzerinde oturuyoruz ve dışarda deli dalgalar gelir duvarları yalar yani ...
Biz ettik siz eylemeyiniz:
1 -Amalfi sahiline gidecekseniz araba yerine otobüsleri tercih ediniz 
2- Hayır ille de araba ile giderim derseniz.Yol kenarında bolca bulunan "Ayna " yardımı ile sürmeğe alışınız.Aksi halde her virajda bir araba ile burun buruna gelirsiniz.Abartmıyorum haaa)))
3-Araba ile giderseniz park için saat başı minimum 3 E yu hesaplayınız.Saat 19 :00 dan sonra park parası ödemezseniz de olur fakat O saatte artık hava kararıyor.
 
Her gün,günün karelerini toplayarak video haline getirdim ve kolaylık olsun diye You tube'a koydum ...ilgileniyorsanız aşağıdaki linki tıklamanız yeterli:
 http://www.youtube.com/watch?v=TbbajVs9X8U
 

Günün mana ve ehemmiyetini anlatan ayrıca küçük bir video :

http://tripwow.tripadvisor.com/tripwow/ta-00a1-5632-9356?lb
Slideshow Report as Spam

Use this image in your site

Copy and paste this html: