ITALYA NIN KAPISI PATRAS

Trip Start Apr 30, 2010
1
6
72
Trip End Jun 03, 2010


Loading Map
Map your own trip!
Map Options
Show trip route
Hide lines
shadow

Flag of Greece  , Peloponnese,
Sunday, May 2, 2010

  GÜN 4 Günlerden Pazar
Patras (Yunanca: Πάτρα / Patra, 1974'e kadar: Πάτραι / Pátrai, Osmanlı döneminde: Balyabarda), Yunanistan'ın Atina ve Selanik'ten sonra üçüncü büyük şehridir.Atina'nın 215 km batısında, Korint Körfezi ile Akdeniz'in birleştiği noktada bulunur. Yunanistan'ın güneybatısında yer alır. 3,5 - 4 saatlik tren yolculuğu ile ulaşılır.Malatya ile Kardes sehirdir.
Sabah 08:30 da kalktık.Ayşeciğim kahve leri döktürdü.Ben hemen toparlandım.Biraz terleyince yıkanmağa karar verdim.Sonra borcumuzu ödedim ve yola vurduk.Yol direkt olarak kampın önünden devam ediyor.Öğlen Korent civarında bir lokma bir şey yedik.Çok rahat bir seyahatten sonra Patra ya vardık.Gemimizi buldum Check in yapmak gerekiyormuş onu yaptık memur ilgisiz bir tavırla 30 E para istedi.Liman vergisi imiş itirazlarım fazla faydalı olmadı.Oradan çıkıp şehre hatta şehrin göbeğine geldik.Saat 15:00 e kadar bir kahvede vakit öldürdük .Biraz da etrafı inceledik.Pazar günü trafik az..hava sıcak ve kalabalık az.Daha sonra gemimiz Ioanian Queen in oraya gittim.Biraz beklettiler ve Gemiye bindirdiler .Fazla bir arama olmadı.Geminin üst katına mevzilendik.Burası Ayşe nin cenneti sigare içmek serbest feci kokuyor ama Ayşe için katlanmağa karar verdim.orada elektrik bulunca B sayarı açıp eksik kalan noktaları işlemeğe başladım.Vakit bol nasıl olsa..Gemi 17:30 da kalktı.Fazla bir müşterisi yok anlaşılan.Kalkışı keyifle izledim.Dev köprüyü bir kez daha izledim.Sonra Lokantaya gittik benim balık çok iyi idi.Tamamını silip süpürdüm.sonra tekrar Ayşenin cennetine döndük.Bu kez diğer seyahatlerden elde edindiğimiz tecrübeyi konuşturduk.Gündüzden hazırladığımız rakı şişemizi su ile destekleyerek demlenmeğe başladık.Bir taraftan Ipodu kulağa bağlayınca vallaha içkili gazino gibi oldu.Millet bize baktıkça biraz şaşırıyor ama fazla sallamadık.
Gecenin sürprizi 24:00 te yani gece yarısı oluştu...Meğerse bizim yayıldığımız salon gece 12 de kapatıyormuş..Kaldık mı ortalarda battaniye ve yastıklarla.Kendimize yer aramağa başladık.Pulmanlar rahat fakat bize göre değil.Demokraside çare tükenmez derhal resepsiyona indim tek kelime ingilizce bilmemesine rağmen orada görevlendirilmiş dangalağa aracımızda yatıp yatamıyacağıızı sorduk.Yanıt olarak bön bir bakış aldık.Neyse amiri devreye girdi ve aracımızda yatabileceğimizi söyledi.Uçtuk.Ayşem ile Şahbaza nasıl yerleştik..hemen nasıl uyuduk hatırlamıyorum bile .O kadar rahat uyku hiç bir kamara da olmaz vallaha ....
Biraz Rion Antirion Köprüsü hakkında bilgi (ingilizce ama idare ediniz):
The Rion-Antirion bridge (
Greek: Γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου), officially the Charilaos Trikoupis bridge after the statesman who first envisioned it, is the World's longest multi-span cable-stayed bridge. It crosses the Gulf of Corinth near Patras, linking the town of Rion on the Peloponnese to Antirion on mainland Greece.The 2,880 m (9,449 ft) long bridge dramatically improves access to and from the Peloponnese, which could previously be reached only by ferry or via the isthmus of Corinth at its extreme east end. Its width is 28 m (92 ft) — it has two vehicle lanes per direction, an emergency lane and a pedestrian walkway. Its five-span four-pylon cable-stayed portion of length 2,252 m (7,388 ft) is the world's second longest cable-stayed deck; only the deck of the Millau Viaduct is longer at 2,460 m (8,071 ft). However, as the latter is also supported by bearings at the pylons apart from cable stays, the Rio-Antirrio bridge deck might be considered the longest cable-stayed "suspended" deck.This bridge is widely considered to be an engineering masterpiece owing to several solutions applied to span the difficult site. These difficulties include deep water, insecure materials for foundations, seismic activity, the probability of tsunamis, and the expansion of the Gulf of Corinth due to plate tectonics.
Her gün,günün karelerini toplayarak video haline getirdim ve kolaylık olsun diye You tube'a koydum ...ilgileniyorsanız aşağıdaki linki tıklamanız yeterli:
 http://www.youtube.com/watch?v=uncwr_5zofM


 
programa ilaveten iki küçük video
http://tripwow.tripadvisor.com/tripwow/ta-00a1-51a0-94c4?lb

http://tripwow.tripadvisor.com/tripwow/ta-00a1-51aa-94ce?lb

Bugün Yapılan km 212


Slideshow Report as Spam
  • Your comment has been posted. Click here or reload this page to see it below.

  • You must enter a comment
  • You must enter your name
  • Please enter your email address to receive notification

Use this image in your site

Copy and paste this html: