SUYUN KARŞISI HELSİNKİ

Trip Start Jun 29, 2008
1
36
88
Trip End Sep 10, 2008


Loading Map
Map your own trip!
Map Options
Show trip route
Hide lines
shadow
Add Comment

Flag of Finland  , Southern Finland,
Monday, July 28, 2008

GÜN 31 Günlerden Pazartesi
Sabah 06:00 da uyandım.06:30 da gemi kuyruğunda idim.Bugün Murphy yine aramızda.Değilmi ki sabah erken kalkıp kalkıştan bir saat önce kuyruğa girdin... meğerse Van'ları en son alıyorlarmış.Dev gemi yuttukça yuttu.Herkes girdi.... biz hariç.En son bizi aldılar.Gemi gerçekten dev 9 kat ve her katı şaheser.Biz Ayşe'nin sigara belasından en üst katta güverteye yakın oturduk.Gemi 2 saat içinde Helsinki ye vardı.
MIO tekrar aramıza döndü.Sıcak bir karşılama oldu diyemeyiz.Zira vedalaştığımızdan bu yana bir tek Vilnius'ta kampı bulmakta zorlandık onun dışında hiç ihtiyaç hissetmedik.Şüpheye düştüm.Acaba bu MIO gizli işsiz mi diye ? 
Herneyse MIO bir iki kerizlemeden sonra bizi kampa getirdi.Artık o mu bizi getirdi ...biz mi onu getirdik orası belli değil .
Kamp ta kamp hani.Yok yok...Ne ararsan var .Girişte 20 Euro para ödedim Anlaşılan buralarda her ihtimale karşı parayı başından alıyorlar.Öğlene doğru gidip biraz alış veriş yaptım.Bir Türk çocuğu bize pizza hazırladı.Biraz malzemede torpil yapmış ...o kadar olacak .Vatandaş dayanışması ...
Pizzayı keyifle göçürdük.Sonra banyo fasıllarına geçtim.Burası gerçekten çok iyi bir yer.
Akşam üstü şehre gitmeğe karar verdik.Tren istasyonu hemen kampın çıkışında .Neredeyse kampın içine girecekmiş.Itahusse de aktarma yaıyorsun oradan şehir merkezindeki  ana garda iniyorsun.Gar çok büyük ve kapının önüne çıkınca mimarinin Batman filimlerinin mimarisine dönüştüğünü görüyorsun. Her an yukarıdan biri atlayabilir gibi duruyor.
Gardan sahile yürüdük.Helsinki çok güzel ve kutu gibi bir şehir.Sahilde yürürken bağlı ve cafe haline dönüştürülmüş bir gemide kahvelerimizi höpürdettik.Hava pırıl pırıl.Oradan yürüyerek Esplanade'a daldık.Bu Esplanade ortasında parkları bulunan çok geniş bir cadde.Her taraftan müzik sesleri geliyor.Açık hava sahnesinde amatör olduğunu sandığımız guruplar müzik yapıyor.Buranın yerel müziği bizi çok açmıyor ama meraklısı huşu içinde dinliyor .Öte yanda Helsinki halkı az güneş görünce yeşile yayılıyor.Her tarafta keyifler yaşanıyor .Tekrar Avrupa'ya döndük anlaşılan.
Ortalarda dolandık biraz .Sağda solda resimler çekiyoruz.Ayşe her halde yorgunluktan olacak manasız ve gereksiz bir kriz geçirdi.Esplanade üzerinde çok güzel bir otelin lobisinde çok güzel bir lokantada akşam yemeğini yemeğe karar verdik.Tabi güneş tepede iken akşam yemeği yemek pek hoş olmuyor.Güzel bir deniz ürünü yaptım.İyi para verdik ama helal olsun .Atmosfer iyi ve servis mükemmeldi.Dolayısıyla verdiğin para değiyor.
Yemekten sonra kolayca kampa döndük.Bir şeyler içmeğe karar verdik.Bir noktadan sonra Ayşe kopunca hemen yatmağa karar verdim.
Biraz Helsinki bilgisi:
Helsinki (
Fince: Helsinki ; İsveççe: Helsingfors). Finlandiya'nın nüfus bakımından en büyük şehri ve başkentidir. Şehir Finlandiya'nın güneyinde Finlandiya Körfezi'nin kıyısında 60°10′K 24°56′D Baltık Denizi'ndedir. Helsinki'nin nüfusu 31 Ağustos 2006 tarihiyle 564.643'tür. Helsinki kentinin komşu şehirleri Espoo, Vantaa ve Kauniainen olup buraya Başkent Bölgesi denmektedir. Bu bölgenin toplam nüfusu yaklaşık 997.291 kişidir. Başkent Bölgesi'nde daha çok komşu şehir bulundurmakla birlikte nüfus yaklaşık 1.293.093'tür, bu da her 4 Finlandiyalı'dan birinin Başkent Bölgesi'nde yaşadığı anlamına gelir.Fince ve İsveçce olmak üzere 2 resmi dili vardır.Helsinki nüfusunun %6.2 isveçce konuşan kişilerden oluşur.Bu nedenle olacak tüm yer isimleri her iki dilde yazılıyor ve ille de birbirini çağrıştırmıyor.İşiniz zor anlayacağınız ....Helsinki Finlandiya'nın geçiş yoludur. Kent işletme, finans, moda, tıp, eğlence, medya ve kültürde ülkenin can damarıdır. Çok sayıda çeşitli müzeler, sergi sarayları, galeriler ve sahneler mevcuttur.  Finlandiya ve diğer Kuzey ülkelerinin en çok abonesi olduğu gazete - Helsingin Sanomat günlük olarak Helsinki'de basılıyor. Helsinki Finlandiya'nın yüzde bakımından gerçek rakamlarla en fazla yabancı nüfusa sahip şehri. Helsinki'de 130'dan fazla ulusun insanı oturuyor. Bu grubun büyük bir çoğunluğunu Rusya, Estonya, İsveç, Somali, Sırbistan, Çin, Irak ve Almanya vatandaşları oluşturuyor. Finlandiya'nın 2006'da AB başkanlığı yapması ve 52. Geleneksel Eurovision Şarkı Yarışması'nın Mayıs 2007'de Helsinki'de düzenlenmesi şehri gözler önünde tuttu.Buralara gelince artık kendinizi Fenerbahçe'de hissediyorsunuz nereye baksanız sarı lacivert.Çok takdir ediyorum bu çocukları...
Hergün,günün karelerini toplayarak video haline getirdim ve kolaylık olsun diye You tube'a koydum ...ilgileniyorsanız aşağıdaki linki tıklamanız yeterli:
 http://www.youtube.com/watch?v=l9if8M3CAzQ

Şu anda Hava Durumu :
 http://weathersticker.wunderground.com/weathersticker/sunandmoon_metric/language/www/global/stations/02974.gif' 
Bugün katedilen Km :27         Kümülatif :6075

  
Slideshow Report as Spam
Add Comment

Use this image in your site

Copy and paste this html: