Where are dinosaurs?:-)

Trip Start Feb 25, 2012
1
14
54
Trip End Aug 13, 2012


Loading Map
Map your own trip!
Map Options
Show trip route
Hide lines
shadow

Flag of Chile  , Lake District,
Thursday, April 5, 2012

český překlad dole / Czech translation below 

EN: From argentinean Junin we traveled again over border to Chile. For eighth timeJ Whole this part of Lake District in nothern Patagonie is really beautiful. There are found Araucaria trees, already mentioned in previous blog, where Lake Disctrict is the only place from few in the world where these trees live. Flora is so abundant here that remembers the time when Dinosaurus roamed the world.

We came to Pucon, one of the touristic busiest place in Chile. Because there were only two sunny days left before rain, we went for hiking next morning to National Park Huerquehue. We were amazed by wonderful local flora and beutiful lakes which all match so great together. Standing above one these lakes we just waited when some dinosaur monster comes from depth of the lakeJ Weather forecast fullfilled unfortunately perfectly. We had two great sunny days. We hiked up to natural hotsprings, where we relaxed in warm watter with cool beer in hand. Great relax. The third day just rained. All the time. And turned much cooler. We walked whole day in rain which in higher elevation turned to heavy hail or even snow. But we did not care. Firstly we expected that and counted with that, secondly we enjoyed first two days here enough, that a bit cold watter could not break us.

Out last two days in Pucon we just waited if the weather changed by chance again better, because we had also plan to do volcano traverse. But the forecast predicted just rain, so we booked long distance bus to Vaiparaiso near capital Santiago to meet for the first time big southamerican cities. Very excited… We think we already miss beautiful quiet Patagonia…L

CZ: Z argentinského Juninu jsme se busem přesunuli opět do Chile. Po osméJ Celá tato část Lake District v severní části Patagonie je opravdu nádherná. Nachází se zde již zmíněné Araucarie, roztodivné stromy, které se nacházejí jen na několikamálo místech na světě. Flóra tu tak hodně připomíná období, kdy se na zemi proháněli Dinosauři.

Usídlili jsme se v Pucónu, v jednom turisticky nejrušnějším místě v Chile. Jelikož nám zbývaly jen dva krásné letní dny před příchodem dešťů, vyrazili jsme hned následující ráno na trek do národního parku Huerquehue. Byli jsme ohromeni nádherou místní flóry a překrásných jezer, které k tomu perfektně ladily. Byli jsme tak unešeni, že už jsme jen čekali, kdy se z některého z  jezer vynoří nějaký ten obří dinosaurusJ Dlouhodobá předpověď se vyplnila do puntíku. Dva dny jsme měli nádherné slunečné počasí. Navštívili jsme také přírodní termální lázně, kde sme se několik hodin povalovali v teplounké vodě s vychlazeným pivkem v ruceJ Super relax. Třetí den už jen pršelo, jak když konev otočí, a rapidně se ochladilo. Celý den jsme pochodovali v dešti, který se místy ve vyšších nadmořských výškách měnil v kroupy i sníh. Nám to však nevadilo. Zaprvé jsme s tím od začátku tak nějak počítali, a za druhé jsme si to tu užili první dny natolik, že trochu studené sprchy nám nemohlo uškodit.

Dva dny jsme ještě čekali v Pucónu, jestli se náhodou počasí opět neumodří, protože jsme měli původně v plánu udělat ještě oblíbený několikadení přechod místních sopek v národním parku Villarrika. Předpověď bohužel hlásila jen déšť a chladno, tak nemělo smysl čekat a bukli sme dálkový bus do Valparaiso nedaleko hlavního města Santiago. Poprvé v ústrety velký jihoamerickým městům… Ach jo, už teď se nám stýská po nádherné a klidné PatagoniiL
Slideshow Report as Spam
  • Your comment has been posted. Click here or reload this page to see it below.

  • You must enter a comment
  • You must enter your name
  • You must enter a valid name (" & < > \ / are not accepted).
  • Please enter your email address to receive notification
  • Please enter a valid email address

Use this image in your site

Copy and paste this html: