Farming in Costa Rica

Trip Start Mar 16, 2011
1
93
146
Trip End Feb 26, 2014


Loading Map
Map your own trip!
Map Options
Show trip route
Hide lines
shadow

Flag of Costa Rica  , Cartago,
Thursday, January 24, 2013

Sorry, Czech translation only for now, EN one will come later...
 
Přes našeho dobrého kamaráda Victora z Kanady jsme měli domluvený pobyt a práci u jeho rodiny v centrálním údolí Kostariky, přesněji ve vesničce Pacayas, ležící 1800 mnm, asi 50 km od hlavního města San Jose, a nebo také 20 km od města Cartago. Sám Victor žije stále v Kanadě, takže jsme se přijeli setkat s jeho rodinou sami. Početná familie se ukázala jako velmi přátelská, srdečná a pohostinná.

Rodiče Victora a jeho jedna sestra se věnují pěstování zeleniny, další Victorovi sourozenci s jejich rodinami chovají skot, prasata, pěstují brambory, každý má něco. Poměrně rozlehlá a velmi organizovaná a fungující farma. My sem přijeli pomoci především s pěstováním zeleniny. Centrální údolí Kostariky je výjimečné, díky nadmořské výšce od 1000 do 3000 metrů, svým mikroklima, které dovoluje v jinak tropické zemi pěstovat plodiny všeho druhu i ta, nám známá v evropském mírném pásu. Kostarika je země velmi bohatá na plody ovoce a zeleniny. Na trhu je možno spatřit prakticky cokoliv známého z tropů i subtropů.

Díky poloze mohou tedy v Pacayas pěstovat například zelí, mrkev, celer, petržel, saláty, brambory, řepu, brokolici, špenát, cibuli, kopr a mnoho dalšího. Vše se pěstuje organicky bez jakýchkoliv chemických přísad, především s ručním pletím je tedy více práce. Velmi rychle jsme se zapojili do pracovního procesu, během týdne připravujeme záhony, vysazujeme novou zeleninu, hnojíme, zaléváme, plejeme plevel a zastáváme další práce. V pátek se vše zralé sklízí, čistí, balí, zkrátka připravuje na sobotní trh. V pátek bývá zpravidla nejvíce práce. V sobotu se brzy ráno vše naloží a jede se prodat na trhu v hlavní městě San Jose.

Práce na farmě nás baví a velmi naplňuje, tak jako před lety ve Švýcarsku anebo v Irsku. Vždy je to krásná, poklidná, nestresující práce, i třebaže někdy fyzicky náročnější. To vše na farmaření milujeme, a proto jsme sem přijeli. Nehledě na to, že je to zde i výborný kurz španělského jazyka, ve kterém jsme se zas docela zdokonalili, a už nám nedělá základní komunikace takové potíže. I přestože je kostarická španělština poněkud odlišná od té, kterou jsme zatím stačili poznat, Romča se docela slušně rozmluvila, a pokud toho nenechá, mohla by si brzy do životopisu jistě připsat další světový jazyk.

Kostarická kuchyně je podobná té v jiných středoamerických zemí, kde jsme cestovali. Zde je strava však více bohatší na vlákniny v podobě zeleniny a ovoce. Jíme si tu velmi dobře. Občas naši hostující rodině připravíme nějaký ten náš typický český pokrm, na kterém si prozatím velmi pochutnali.

V okolí Pacayas se dá vyrážet na pěkné výlety. Nad vesnicí se tyčí pohoří Corrdillera Central s několika aktivními sopkami. Na dvě z nich, Irazu a Turrialba se jistě brzy vydáme. Na farmě plánujeme nějaký čas zůstat, takže času bude určitě dost.
Slideshow Report as Spam

Use this image in your site

Copy and paste this html: