TIWANAKU... PUMA PUNKU...

Trip Start Feb 20, 2013
1
37
52
Trip End May 22, 2013


Loading Map
Map your own trip!
Map Options
Show trip route
Hide lines
shadow

Flag of Bolivia  , La Paz,
Saturday, April 13, 2013

PLEASE FOLLOW MORE and MORE Photos To COME!!!


TIWANAKU...

Tiahuanaco and Tiahuanacu (Espanol)...


The ruins of the ancient city state are near the south-eastern shore of Lake Titicaca and about 72 km west of La Paz.

You can easily reach TİWANAKU in approximately 90 minutes by micros of tourism companies and tour with guide costs around 80 Bs .

The area around Tiwanaku may have been inhabited as early as 1500 BC as a small agriculturally based village.

Tiwanaku IV and V periods
between AD 300 and AD 1000, during which Tiwanaku grew significantly in
power. During the time period between 300 BC and AD 300 Tiwanaku is
thought to have been a moral and cosmological center to which many
people made pilgrimages.

Tiwanaku culture learned to harness and use in their farming. Artificially raised planting mounds are separated by shallow
canals filled with water. The canals supply moisture for growing crops,
but they also absorb heat from solar radiation during the day. This heat
is gradually emitted during the bitterly cold nights that often produce
frost, endemic to the region, providing thermal insulation. Traces of
landscape management can be seen today as well.


TIWANAKU people is most probably Pre-Inca civilization.

Today Tiwanaku is a UNESCO world heritage site, and is administered by the Bolivian government.

PUMA PUNKU...

Immense blocks of stones... Very very precisely cut...

Very intereting. Some say this site is an Staion of the Space men of old time (rumors or what)...Slideshow Report as Spam
  • Your comment has been posted. Click here or reload this page to see it below.

  • You must enter a comment
  • You must enter your name
  • You must enter a valid name (" & < > \ / are not accepted).
  • Please enter your email address to receive notification
  • Please enter a valid email address

Comments

blntbkn
blntbkn on

Kardeşim,
Taş anıtlar ve heykeller çok ilginç. Bunun üzerine gidersen Latin Amerika çok ilginç bir yer halini alır. Antik dünya özellikle bulunduğun noktada inanılmaz eserler vermiş. Piramitler , taş anıtlar tüm dünyaya dağılmış durumda. Antik Astronot kuramcıları tüm bu yapılar arasında bir örüntü olduğuna inanıyorlar.
Naska halkının çizdiği landmarklar çok ilginç. Devasa çizgilerle muhteşem çizgiler yapmışlar.Piramitler de çoğunlukla latin amerikada.mısırda 300 tane latin amerikada 1500 tane piramit var
Kardeşim dolandığın yerler çok ilginç bir bölge. Senin yerinde olmayı şimdi çok daha fazla isterdim.ama olsun , sen dolaş bize anlatırsın.
Fotoğraflar detaylı olsun kardeşim. Detayları görebilelim.
İyi gezinmeler,
Bülent BKN

HAKKI on

Sir, Puma Pumku’ daki bu büyük incelikle işlenmiş taşlar, teknolojik alanda ilerlemiş bir topluluğa işaret ediyor denildi, çok turistik bir yer değil mi yani çok kalabalık değil gibi?

gurcanelbek
gurcanelbek on

Hakkicim, ne diyim bilemedim.
Evet binler falan gezmiyor. Gunluk turlarla geliniyor. Hergun 200-300 kisi var midir beilmem. Bizim grupla beraber toplam 50 kisi falan vardik. Arkeolojiye meraki olanlar mutlaka geliyor. ama senin tespitin dogru cok kisi yok burada. Buranin cok islek bir ulke ve yer olmadigini da dikkate almak lazim. Tum arkadaslara gonulden selamlar, hepsini ozledim.

gurcanelbek
gurcanelbek on

Bulent cim degerli yorumlarini ve onerilerini dikkatle takip ediyorum. Ama sana her yerden gazete alamayacak kadar cok yere gidiyorum- Kusuruma bakma lutfen. Her gazete gordugumde sen aklima geliyorsun. :)
Haberlerini bekliyorum. Sevgiyle kal, Gurcan.

gurcanelbek
gurcanelbek on

Bulent cim yazmayi unuttum. PUMA PUNKU zaten TIWANAKU nu yani sen yazdiginda gezmistim. Ya yorgunluktan, ya da daha heybetli seyler bekledigimden cildirtmadi. Ancak sen yazmadan once de o denli buyuk ve agir bloklarinin nasil geldigini cok merak etmistim. Hala da ediyorum. Cunku en yakin dag 15 km civari ve o tasin oradan gelip gelmedigi de (bence) belli degil. Sevgiler, Gurcan

blntbkn
blntbkn on

Kardeşim,
Çok şanslısın,belgeseli yakaladım ve sana yorumsuz özet geçiyorum.Puma Punku 3600 metre yükseklikte taşlar 100 ton ağırlığında ve 7.2 metre yükseklikte.Lego mantığı ile yapılmış. 1945te bulan arkeolog Arthur Poslanski yapının MÖ 15.000 yılından kalma olduğunu iddia etmiş. Bunu da yapının yıldızların konumlarına göre hesaplamış. Taşların yaşı yapının yaşını vermiyor çünkü. Mantıklı.bölgedeki halkın bu yapıyı yapabilmesi mümkün değil. Tarih boyunca hep itilip kakılmışlar. Teknolojileri kesinlikle yok.Taşların yapıldığı granit ve andasit blokların hatasız endüstriyel kesimleri bugünün sanayi ve teknolojisinden ilerie olunduğunu gösteriyor. Yapılan aratştırma ve tezler lazer ve elmas kesiminden farklı bir teknolojiyi adres gösteriyor.mikroskopla bakınca olaylar anlaşılıyor. H bloklar ilginç mekanik kilide sahip. Bu teknoloji gaz türbinlerinde kanatların gövdeye sabitlenmesinde kullanılıyor. Dove tail yöntemi. Taşlar 96 km öteden taşınmış. Kızak yapmak için tek ağaç bile yok. Yükseklik engel. Tuwanakuyu insanlar yapmış. Puma Punkuyu ise yerlilerin demesiyle tanrılar. Tuwanakuda bir nevi protokol töreni yapılıyormuş belki de karşılama. Birleşmiş Milletler genel kurulu gibi. Büstlerin sembolik anlamı fazla. Uzaylı ve Dünyalı tüm ırklar orada var sadece yerli halkın yani kölelerin temsili büstü yok.oradaki büyük heykel Virakoça denilen bir kurucu ata ve en önemli özelliği de sakalı ve bıyığı. Ancak oradaki yerli halkın sakalı ve bıyığı çıkmıyormuş. Doğru mu ?Onun da Sümerden kalkıp geldiği söyleniyor. La Pazdaki bir değerli madenler müzesinde sümer alfabesi ile yazılmış kil porselen bir tabak bulunmuş. Sümerliler ile bağlantının ispatı olarak görünüyor bu nesne. Hayret verici bir buluş.İnanışa göre Puma Punku devler tarafından bir gecede yapılmış. Böyle muazzam bir yapıyı yerliler hiç bir zaman biz yaptık diye sahiplenmemiş.Güneş Kapısı 10 ton ağırlığında ve Puma Punkuya açılan bir tören kapısı mealinde imiş.üzerindeonlarca uçan adam resmi var. İşçiik buranın bir santral ve veya bir hava alanı(space station) maksatlı kurulduğunu gösteriyor.Maketlerinin birleştirilmesi sonucu ortaya bir roket rampası çıkmış.ilginç olan bu tesisin başına gelenler. Her tarafa dağılan parçalar incelenince büyük bir patlama yada bir savaş gibi bir şey yaşandığını gösteriyor. Ya savaştılar ve yok oldu ya da giderken yok etmeye çalıştılar. Hindistandaki Ramayana ve Mahabarata' bahsedilen gökyüzündeki tanrıların arabalarıyla birbiriyle savaştığı Dünyanın Damı Puma Punku olabilir. Tüm Dünyada yerli halk ile birbirine bu kadar ters düşen bir yer olmadığı düşünülüyor.

Kardeşin ne şanslı bir adamsın ki yaşarken kendi gözlerinle yerinde görebildin. Ben de ne şanslıyım ki kendim dolaşmış gibi sevindiğim kardeşim orada ve bunu yaşamış oldu.
Kardeşim seyahatini merakla takip ediyorum. En son yediğim kung fu darbesini affettirebilmişimdir umarım. Yoksa ben de Aikido öğrenmeye başlayacağım.

İyi seyahatler diliyorum ve bizim kabileyi ne zaman ziyaret edeceksin diye merakla bekliyorum

Bülent Bakan

gurcanelbek
gurcanelbek on

Degerli kardesim, beni de heyecanlandirdin. Gercekten etkileyici idi bilgi ile daha baska hissediyor insan.
Bu satirlari UYUNI'den yaziyorum. O da baska bir dunya harikasi.
SALAR de UYUNI yazip resimlere bakin yeter.
Tekrar kucak dolusu swevgi ve tesekkurler.

akin bozkurt on

gurcan kardes mademki bolivyadasin su bizim daha once konustugumuz "bolive oil" projesini hayata gecirelim :))))

gbilir
gbilir on

Hepsi müthiş. Hikayesi de...

gbilir
gbilir on

SALAR de UYUNI hakikaten resimlerdeki gibi mi? Senin çektiğin Fotoğraf var mı?

blntbkn
blntbkn on

KArdeşim,
Bulunduğun bölgede iki ilginç yer daha var.İmkan varsa bir uğrayabilirsen ve fotoğraflayabilirsen çok muhteşem olur.İlki Puerto de Hayumarka Tanrıların Kapısı olarak adlandırılıyor. Müthiş bir taş anıt.Şamanlar kullanıyor.Diğeri Marcavasi,Tanrıların Disneylandı olarak değerlendiriliyor.Muhteşem bir park.Hikayesini sonra yazarım.Programın uyarsa bir bak,
kardeşim nasıl bir yere gittin böyle,inanılmaz bir yer
Bülent Bakan

Enis on

Gürcan,

Sana helal olsun demekten başka bir şey söyleyemiyorum. Eğer dönersen söz bir dubleden fazlası eşliğinde maceralarını dinleyeceğim. Viya böyle sevgili arkadaşım.

Use this image in your site

Copy and paste this html: