VIEDMA BUZUL GEZİSİ...

Trip Start Feb 20, 2013
1
16
52
Trip End May 22, 2013


Loading Map
Map your own trip!
Map Options
Show trip route
Hide lines
shadow

Flag of Argentina  , Patagonia,
Wednesday, February 27, 2013

VIEDMA Buzul Gezisi

27 Şubat (February) 2013.Chalten'den sabah 8’de hareket eden otobüsümüzle yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla tekneye bineceğimiz yere ulşatık. Viedma Buzul gezisine, dün Laguna Torres yürüyüşünde tanıştığım arkadaşım Mendozalı Gustavo ile birlikte katıldık.

Arjantin Gölü (ki oldukça büyük), muhteşem dağ görüntüleri, geniş bozkır düzlükleri genelde Patagonya macerasınd size eşlik ediyor. Neyse, teknemize bindik ve bu güzelliklerin fotoğraflarını çeke çeke buzuldan kopmuş ve harikulade turkuaz renkler veren buz parçalarını resimledik. Kaptan güzel fatolar için buzuldan kopmuş parçaların yanından geçiyor. Turkuazın binbir çeşidi... Rüzgarın ve suyun aşındırdığı doğal sanat eserleri...

Macellan kendi adıyla anlıan geçitten geçerken sahilde YAMANA yerlilerinin ateşlerini görünce buraya "Tierra Del Fuego" yani “Ateş Toprakları” demiş. Ben de diyorum ki hemen hemen tüm Patagonya “El Pais Del Agua” yani “Suyun Ülkesi”... Dağlardan göllere ve denize ulaşan onbinlerce şelale ve su yolu...

Cüneyt GÜVEN bey’in dediği zoom objektif alma gerekliliğini her dakika daha fazla hissediyorum. Dağları, doğa harikası yapıları, hayvanları, bitkileri velhasıl uzaktan resimlenecek herşey için bu zoom iyi olacak.

Tekne ile resimlerken bu büyük buz kütlelerinden biri tekne önünde dönüverirken inanılmaz bir görüntüyü videoya almış oldum. Gustavo ile Diego ve Sacha isimli arkadaşlar da bu görüntüye hayran olup istediler. Ve “Turco Famoso” mahlasıyla youtube’a koyacaklarmış. Koydular mı bilmem ama ben dönüşte size bunu mutlaka göstereceğim. Müthiş idi.

VIEDMA Buzulu

 

VIEDMA, Perito Moreno Buzulundan hacim olarak daha büyük olmasına karşın Perito Moreno Buzulu kadar kolay ulaşılabilir olmaması ve su üstü yüksekliğinin daha kısa (35 m dolayında) olması nedeniyle biraz daha az turistik. Az turistik ama arkadaşlar buradan da iyi para kazanıyorlar. Yaklaşık yarım günlük gezi 100 Amerikan doları civarında fakat çok keyifli tabii ki.

Taşlardan tırmandık karaya, buzula yaklaşınca... Global ısınma etkileri burada da yoğunlukla hissedilmiş. Buzul son on yılda üçyüz metre gerileyerek yerini taşa toprağa bırakmış. Böylesine bir buzulda 300 m. Çok büyük bir miktar. On yıl önce tekneden çıktıktan hemen sonra buzul yürüyüşü başlarken şimdi 300-400 m. Kadar içeri tırmanılıyor, yürünüyor ondan sonra buzula erişilebiliyor. Demir kramponları giydik. Kolay olan kullanımı anlatıldı ve buzulda yürüdük. İki saat süresince yürüdük ve fotolar çektik...

Asırlık buzlarla Bailey’s içtik. Ben hostelden ödünç aldığım (!) Rom’umu arkadaşlarımla paylaştım.

Mercedes Sosa’nın Gracias A La Vida’sını söyledik hep bir ağızdan.

Yeni arkadaşlar edindim. Muhabbet ganii. Hem de ispanyolca. Delirmeden dinliyorlar ya. Helal... :)

Haydi fotolara...
Slideshow Report as Spam
  • Your comment has been posted. Click here or reload this page to see it below.

  • Please enter a comment.
  • Please provide your name.
  • Please avoid using symbols in your name.
  • This name is a bit long. Please shorten it, or avoid special characters.
  • Please enter your email address to receive notification
  • Please enter a valid email address

Comments

gokhntrapezo on

Patagonya demişken, bahriyeden haber var mı?

Atalay on

Kim tutar seni :)

Bülent on

Gürcan oğlum 600 sene sonra ilk defa senin oraya gitmenle Arjantin'den Papa seçildi; kesin parmağın vardır bu işte! :-) Que tenga muy bien viaje en Sud America y saluda a Fernando de mi parte si conoces a el un dia en Lima.

Use this image in your site

Copy and paste this html: