Festival analogy

Trip Start Apr 19, 2009
1
149
158
Trip End Apr 18, 2010


Loading Map
Map your own trip!
Map Options
Show trip route
Hide lines
shadow
Where I stayed
laughing boddah

Flag of India  , Karnataka,
Tuesday, March 30, 2010

כאומרים לך 'פסיטבל', מה האסוציאציה שעוברת לך בראש? בטח זה מתקשר להמוני אנשים. אבל האם היא כוללת בננות ופרחים שנופלים מהשמיים? האם יש בתמונה בראשך פיל שמחטיף מכות לאנשים עם החדק שלו ? ואולי חבורות חבורות של מתופפים ללא שום חוש קצב או סדר? או עגלות ענק צבעוניות? ופרות ורודות? אם עניתם כן על כל השאלות כנראה ראיתם את הפסטיבל של המפי.

למחרת הפסח, יצאנו אני ולירון לעבר קודלי, גוקארנה. חוף ים בצפון קארנאטאקה. האוטובוס לשם היה בלילה ולנו נשאר יום "לבזבז". למרבה ההפתעה, נערך פסטיבל בהמפי. לא רק היהודים חוגגים ירח מלא בניסן. גם להודים יש חגיגות נישואים של שיווה ופרווטי. פסטיבל בהמפי באזאר, דרך מצויינת להעביר את השעות שנותרו עד האוטובוס.

הונחתנו לגדה השניה של נהר המפי, לבאזאר. אותות הפסטיבל הגיעו עד למזח הסירות, בו החזיקו רצף של חנויות לממכר אגוזי קוקוס. אחת אחרי השניה, "מגיעי חנות בחנות", מאות מטרים של אותה סחורה בשינוי אדרת פניו של המוכר. הרחוב הראשי היה מוצף בהודים. הם ירדו מהאוטובוסים מהוספט, העיר הקרובה, ומלאו את הרחוב. מאות, אלפים, אולי יותר. שני מגדלים ענקיים של עגלת עץ ופיתוחים צבעוניים לגובה, עמדו באמצע הרחוב. כל ההודים קנו בננות וזרקו אותן במטרה לפגוע במגדל. מוכרי הבננות עשו עסקים לא רעים, ואנחנו תהינו איך יש להם כל כך הרבה בננות בכדי לזרוק?

נכנסנו למקדש הראשי. גם הוא ככל הבאזאר, הומה אדם. אנשים נחים תחת סככות קש, אנשים הולכים בשבילי המקדש, אנשים מחכים לתור בכדי לקבל את ברכת הכהן. אנשים מתפללים לאלילים. אנשים מעניקים מנחות אוכלים לפסלים. אנשים. נכנסו בזרם הגואה פנימה אל הרחבה הראשונה. פיתוחי אבן על קירות המקדש וחומותיו, מהזמן בו המקום היה אימפריה והמקדש שירת את המלוכה. שריד מלכותי שממשיך להתקיים בעניותו המנוגדת הרבה אחרי האימפריה, כשהקירות מרמזות על בעבר העשיר, בעוד האווירה על ההווה הדל. ככל ארץ הודו.

פיל ענק עמד באחת הפינות מסביבו קבוצה ענקית של אנשים, ממתינים. התקרבנו לראות על מה ההמולה. איש איש קרבים הם לפיל, מענקים לו מטבעות כסף או אגוז קוקוס. הפיל חונך שאת אגוזי הקוקוס הוא יכול לאכול, אבל את המטבעות עליו להעביר למאלף. בתמורה לנדיבות האנשים, הפיל מנחית את חדקו על ראשיהם. סוג  של ברכה. סוג של. בכי תינוקות מבוהלים נשמע מדי פעם בפעם כשהחדק פוגע בראשיהם הקטנים והמופתעים. אבל אנשים עומדים בתור בכדי לזכות במצווה. בפרק האנלוגייות הזה אני לא יכול להתאפק מלהשוות את המנהגים האלו לשלנו. אנחנו די בשיוון איתם במבחן "הדברים המטורפים שאנחנו מוכנים לעשות בשביל האל הנשגב ושליחיו". עמדנו בפינת הקרקס של המקדש. וחיכנו לתור שלנו על ה"מתקן". עבר בהצלחה. יש לי ברכה מהפיל הקדוש, עולם הבא, הנה אני בא.

המוני נוהרים לחדרי המקדש הפנימים על מנת שירוו אותם מהמים הקדושים ויאכילו אותם חתיכות קוקוס קטנות, הבריחו אותנו מהמחנק והסירחון. עוד אנלוגיה קטנה, מעניין של מי הדם והבשר האלו? יצאנו מהמקדש ופנינו לרחוב הראשי. המון אדם עדיין נשפך מהרחובות. קבוצות של ילדים עם תופים עוברים בתהלוכה מאולתרת והמון רעש. פרות לבנות נצבעו ורוד מנוקד, צועדות ברחוב עם פונפונים על קרניהם הורודות, נראים כליצנים בל כורחם. חום המפי לא השפיע על החוגגים אות התנהלות הפסטיבל. אפילו מוכר שבשבות היה שם. כנראה עוד תייר שלא עודכן על ביטול כל משבי הרוחות בהמפי לחודשים הקרובים.

Slideshow Report as Spam
  • Your comment has been posted. Click here or reload this page to see it below.

  • Please enter a comment.
  • Please provide your name.
  • Please avoid using symbols in your name.
  • This name is a bit long. Please shorten it, or avoid special characters.
  • Please enter your email address to receive notification
  • Please enter a valid email address

Use this image in your site

Copy and paste this html: