Fora Apart Hotel

Ali Osman Cetiner Cad. No 11, Datca, Mugla, Turkish Aegean Coast, Turkey | 3 star inn
Searching for availability...
*Prices above are provided by partners for one room, double occupancy and do not include all taxes and fees. Please see our partners for full details.
 

Travel Blogs from Datca

Bodrum, Turkey

A travel blog entry by simplifie1

1
9

... castle sits on a tiny piece of land, once surrounded by water, jutting out to sea in the bay of Bodrum, but is now surrounded by yachts, fishing markets and lots of stores and restaurants. The castle's main purpose is now the underwater archaeology museum of mined ship wrecks in the Medierranean, with arguably the best collection of ancient underwater finds in the world. Items dating back to the 14th century BC (that's over 3,400 years ...

No Boredom in Bodrum

A travel blog entry by paulej4

10

... course, that I had to retrace my steps later to get a couple of shots that I wanted. All in all my guess is that I’ve got a dozen miles under my belt today. I am off to have a few belts to make up for it.

I think I will first settle in to the hot tub, a venue I have not as yet visited. My body will appreciate it, I am sure.

Oh, I note for the record that the Chiefs won their NFL game on Sunday making their record now ...

Symi

A travel blog entry by nipitiri

3

Õues on ilm poolpilves, mis sobib. Kavas on nimelt tegemata asjade tegemise päev, proseminaritöö ja araabia keel.
Kärbes lendab tuppa ja välja tagasi. Pilved hajuvad ja tekivad taas. Kodus pean ma olema valmisolekus tormikahjude likvideerimiseks. Juba lähengi praamipiletit ostma.
Igal õhtul ...

Symi

A travel blog entry by nipitiri

27

Hommikul sõidan Panormitisse. Seal on saare suurim klooster, mis on lisaks ka tegutsev. Tee koosneb valdavalt 10% kaldega kurvidest. Aasia mäed hõljuvad valges sudus.
Kloostri uksel on silt, et sobimatutes riietes siseneda ei tohi. Pean aru, kas mu riided sobivad või mitte. Otsustan, et muuseumi jaoks vast ikka sobivad, kirikusse igaks juhuks ei roni. Seda enam, et seal lauldakse mitmehäälselt. Mees tuleb paneb muuseumis tuled põlema ja ära mind igatahes ei aja. Vaadata on ...

Symi

A travel blog entry by nipitiri

2
10

... puks leian kirjelduses viidatavad varemed ja raja. Edasi on juba lihtne. Tee läheb suunaga alla ja läbi männimetsa. Peagi hakkab paistma sihtkoht, väiksel saarel asuv Agios Emilianose klooster. Lahesopis enne kloostrit elab keegi. Terve sopp on maja ja tarvikuid täis. Järgmist lahesoppi oleks kena kasutada ujumiseks, kui seal ei vedeleks hulgim prahti, nii maal kui ka vees. Kaldal olevates paatides elavad kitsed. Kloostrini tuleb veidi turnida tihnikus ja ...

How has this inn rated in the past?

  What's this?
Discover trends in hotel experiences based on real traveler reviews and ratings. Mouse over circles to see what some travelers had to say.

Location

This 3 star inn, located on Ali Osman Cetiner Cad. No 11, Datca, is near Spanish Wells, Gaulding's Cay, Tarpum Bay, and Rock Sound.
Map this inn
       

    TripAdvisor Reviews Fora Apart Hotel Datca

    4.50 of 5 stars Outstanding