Hotel Patrick

Calle el Fuerte, Juan Griego, Margarita Island, Coastal Islands, Venezuela | 3 star hotel
Searching for availability...
*Prices above are provided by partners for one room, double occupancy and do not include all taxes and fees. Please see our partners for full details.
 

Travel Blogs from Juan Griego

They want shade but none want to plant the tree

A travel blog entry by gringoquinns

23

The first thing you see in Margarita (apart from perhaps plumped lips at the airport) is the sheer amount of vultures, and if you go to the beach in the morning, you'll see a sea of jellyfish that have been washed up overnight. The irony wasn't lost on us that the two most prominent creatures there are either circling, waiting to feed off you, or …

Vihmapäev

A travel blog entry by priidikvaikla

Terve öö sadas ja hommikul kuni lõunani samuti. Kuna me märjaks ei tahtnud saada, siis eriti nina välja ei pistnud. Pooled tehnikaseadmed lakkasid õhuniiskuse pärast lakkamast. Õhuniiskus oli vähemalt 150%.

Korra käisime ühe lähedaloleva kindluse juures ja siis ülejäänud pärastlõuna kulus valuutavahetajatega kauplsemise peale. Saatsin …

Juangriego, viimane päev Margarital

A travel blog entry by kirbuke

7

Kogu öö kallas vihma. Hommikul avastasime, et enamus meie elektroonilistest vahenditest streikisid õhuniiskuse tõttu - fotokas ning Polar spordikell, mis peaks väidetavalt veekindel olema kuni 50m vee all!! Fotokaparaat võttis päeva lõpuks juba veidike ilmet, kuid Polar mitte.

Käisin vihmaga kohalikust poest rasvast pirukat ja kohvi ostmas …

Pampatar

A travel blog entry by priidikvaikla

5

Rannas põlesime eile ära, seega täna otsustasime, et sõidame kuhugi ja teeme kultuurse päeva. Targast raamatust leidsime, et võiks minna Pampatari, mis asub Porlamari läheduses. Selleks pidime alguses sõitma Porlamari, mis võttis terve igaviku, sest hommikul on siin ummikud. Mina magasin bussis. Tegelt oli sõit kuskil tund, vist.

Aga …

Rannapäev

A travel blog entry by priidikvaikla

6

Mida kauem siin viibid seda vähem on imestusväärset kirjutada. Täna käisime lähedalolevas rannas, kuna tahtsime kokku hoida, siis otsustasime jalutada. Hotellist väideti, et poole tun**** peaks kohale jalutama, no vist nii umbes oligi. Olime varajased ja rannas ei olnud kedagi teist. Kui pärast kahteteist ära läksime olime ka peaaegu ainukesed. Ilm …

How has this hotel rated in the past?

  What's this?
Discover trends in hotel experiences based on real traveler reviews and ratings. Mouse over circles to see what some travelers had to say.

Location

This 3 star hotel, located on Calle el Fuerte, Juan Griego, is near Spanish Wells, Gaulding's Cay, Tarpum Bay, and Rock Sound.
Map this hotel

Amenities

  More great choices in Juan Griego

  Search for more deals in Juan Griego

     

  TravelPod Member ReviewsHotel Patrick Juan Griego

  Reviewed by gringoquinns

  Helpful Irish guy

  Reviewed Mar 30, 2012
  by (4 reviews) , Ecuador Flag of Ecuador

  There's not much that Michael doesn't know, and you'll meet loads of fellow travellers here. There's a big kitchen and BBQ for you to use and although the bar isn't always well stocked, just let Michael know what you want and he'll get it in. Ask for the masterclass in margaritas! (and ask for a room away from the parrot for a quiet night!)

  This review is the subjective opinion of a TravelPod member and not of TravelPod.com.

  TripAdvisor Reviews Hotel Patrick Juan Griego

  4.50 of 5 stars Outstanding