HavsVidden

Geta, Åland Island, Aland, 22 340, Finland | Hotel
Searching for availability...
*Prices above are provided by partners for one room, double occupancy and do not include all taxes and fees. Please see our partners for full details.
 

Travel Blogs from Geta

Föglö-Mariehamn

A travel blog entry by nipitiri

9

... there for a whole day if to read all stories. These are also in Finnish, German and English in addition to Swedish. I go through the photographs, of giant waves near Cape Horn among other things, and the cabins. Captain's cabin is fancy, he even had a bath-tub and water-closet. With the same ticket it is possible to visit also the Maritime Museum but I have enough of museums for today. The book shop has nothing to offer me.
Lunch, swimming. Water has not got noticeably ...

Godby-Hummelvik

A travel blog entry by nipitiri

16

... Keskaegse riietuse immitatsioonis noormees istub müürinukal ja loeb paksu raamatut. Päris hea töö.
Edasi on Vita Björn ehk vanglamuuseum ja Jan Karlsgårdeni vabaõhumuuseum. Pean aga vajalikuks otsida enne nende külastamist üles fotograafiamuuseumi. See pole küll esmaspäeviti lahti, aga olen saanud meiliga Benitalt vastuse, et ta tuleb kõrvalt postkontorist ja laseb mind sisse. Ühtegi teemakohast silti pole näha ja lähen küsin muuseumipoest, kust võiksin Benita leida. ...

Degersand-Godby

A travel blog entry by nipitiri

15

... vahetab pileti pühapäevaks. Edasi vaatan Kökari saare öömaju, kui arvuti pillid kokku pakib. Aku tühi. Hmh. Telefoninumber mul siiski on ja üle ootuste ongi vaba majake. Vahelduseks võiks ju ka majas ööbida.
Päike läheb puu taha ja kolin sillale. Sillal on kaks madu. Võtab hetk aega, enne kui aru saan, et poos on ebaloomulik ja lisaks on elukad kahe kruviga silla külge kinnitatud.
Vesi võtab päikeseloojangus erinevaid toone. Silla all ...

Mariehamn-Degersand

A travel blog entry by nipitiri

14

... vaid valguse ja varju jaoks, soojust sellest põlevast kivist minuni ei jõua. Topin rohkem riideid selga. Külm ja uni, alustan tagasiteed Mariehamni. Kõige parema meelega keeraks kuhugi magama.
Mariehamnis on lahti Juliuse kohvimaja. Saab ka süüa. Korralikult väljamaganud inimesed on suviselt riides, vaid üks merekaru moodi mees taarub mööda paksus jopes.
Turistiinfo avab ennast kell üheksa ja sisaldab häbelikku rahvariides daami. Saan praamiaegade bukleti ja veel miskise ...

A Day full of surprises

A travel blog entry by derek_roberts10

12

... the almost 100% enclosed inland sea area of the islands called the Lumparn and which was formed as the result of a meteorite collision sometime between 0.5 and 1.2 million years ago. The vegetation bordering the Lumparn, certainly in the southern parts, consists of dense woodland and these trees, combined with the reeds and rushes that occupy the shallows, make the whole area reminiscent of the Norfolk Broads. I didn't have that much time to consider the scenery, however, as the ...

How has this hotel rated in the past?

  What's this?
Discover trends in hotel experiences based on real traveler reviews and ratings. Mouse over circles to see what some travelers had to say.

Location

This hotel is located in Geta.
Map this hotel
       

    TripAdvisor Reviews HavsVidden Geta

    4.00 of 5 stars Excellent