Aqva Hotel & Spa

Address: Parkali 4, Rakvere, 44308, Estonia | 4 star hotel
 
Searching for availability...
*Prices above are provided by partners for one room, double occupancy and do not include all taxes and fees. Please see our partners for full details.
 

How has this hotel rated in the past?

  What's this?
Discover trends in hotel experiences based on real traveler reviews and ratings. Mouse over circles to see what some travelers had to say.

Location

This 4 star hotel is located on Parkali 4, Rakvere.
Map this hotel

Amenities

View all amenities

Photos of Aqva Hotel & Spa

      

     Amenities

     Activities

     • Kids pool

     Features

     • Non-smoking hotel
     • Hot tub
     • Family rooms

     General

     • Suites

     Services

     • Meeting rooms/conference facilities
     • Multilingual staff
     • Conference facilities
     • Banquet room
     • Continental Breakfast
      

     TripAdvisor Reviews Aqva Hotel & Spa Rakvere

     4.50 of 5 stars Outstanding
      

     Travel Blogs from Rakvere

     Rava-Oostriku, 40,9 km

     A travel blog entry by nipitiri on Jul 24, 2015

     19 photos

     ... br> Jalgsemal istun ristikus ja saan sildilt teada, et mind lapsepõlves hirmutanud Jalgsema Kitse-eide muinasjutud on kirjutanud Johan Pitka vend.
     Jalalõpe tuleb kuidagi ruttu. Võibolla sellepärast, et olen süvenenud kaalutlemisse, kas minna Koeru ringiga mööda kruusateed nagu rada ette näeb või lõigata mööda Piibet, kas ööbida Koerus või pressida Oostrikuni, kui ööbida Koerus, siis kas homme punnitada Siimustisse või jääda Hundissaarele. Jne. Kott ...

     Matsimäe-Rava, 29,2 km

     A travel blog entry by nipitiri on Jul 23, 2015

     1 comment, 14 photos

     ... ja tuuline. Järva-Madise kirikaias on mälestusmärk Vabadussõjas langenuile. Kes enne langemist tapsid neid ja kelle tapsid need, kelle auks paneb samasuguseid sambaid püsti mõni teine rahvas. Ja me austame teineteise langenuid. Nii me ju lahendame oma probleeme. Sõda on ikka kõige idiootsem asi, mille inimkond on välja mõelnud. Kusjuures ei saa ka öelda, et ma ei mängi, jätke mind sellest välja. Kui sa just Šveits ei ole.
     Pilved lähevad ees ära ...

     Alavere-Nikerjärve, 28,6 km

     A travel blog entry by nipitiri on Jul 21, 2015

     14 photos

     ... põletama.
     Aegviidu looduskeskuses on teine infoinimene, aga saan oma paki kätte ja duši alla ja templi passi ja elektrit ja internetti. Ja sellest kõigest tohib nüüd ilmselt kirjutada. Kott kohe raskem kui enne, peab nobedalt sööma hakkama.
     Vantsin edasi kuni Nikerjärve laagripaigani ja asun laagrirutiini kallale. Järves on vesi väga soe. Saabuvad veel mõned matkajad, pisikese krun**** jalgrattanoormehega lobiseme päris pikalt ja vahetame ...

     Trees, rocks, art and ABBA

     A travel blog entry by jannettek on May 25, 2015

     3 comments, 30 photos

     ... consists of four peninsulas, therefore a lot of coastline and more than 700 sq metres of pine forest, We have seen sooooo many pine trees this trip, and of course many more to come.

     Our first stop was at Altja, a very small village of wooden houses with thatched roofs. The village is only accessible to walkers, and it is obvious the former fishing ...

     The umbrellas of Laheema

     A travel blog entry by terredeshommes on Jul 01, 2014

     39 photos

     ... warm and cosy.

     As you can see in the pictures, Lahemaa is a very diverse park, containing many different areas. Even the Soviets realized its interest, and despite the submarine base the park was the first zone to be classified as a national park by the USSR. Even the rain couldn't spoil the sights, in fact it may even have made it better: in dry weather there must be so many mosquitoes! And we only got happy snails. :)

     ...